На първия учебен ден: За първи път всички учебници са безплатни
Честит първи учебен ден на всички деца, ученици, учители и родители! Първият училищен звънец ще бие в над 2300 училища. 720 000 деца ще се върнат в класните стаи. От тях – 58 000 за първи път.
Макар че учебната година официално се открива днес и вчера част от училищата у нас решиха да отбележат празнично 15 септември.
Голямата новина за тази учебна година е, че за първи път са осигурени безплатни общообразователни учебници и за децата от 8. до 12. клас за тази учебна година.
Държавата предвиди 93 милиона лева за тях. До този момент безплатни бяха учебниците само за ученици до седми клас.
Учебниците от 2. до 12. клас са със срок на ползване три години. След изтичане на този срок се заявяват и купуват нови учебници. По време на тригодишния период на ползване за всяка учебна година се предоставят допълнителни средства за учебници и за електронно четимите учебници в случай на увеличаване на броя на учениците спрямо предходната учебна година.
Учебните помагала, които са одобрени в единна система с учебниците, се купуват за всяка учебна година. Учебната 2024/2025 година ще бъде първата година на ползване за учебниците и учебните комплекти по общообразователните предмети за учениците от 8. до 12. клас. За втората и третата година на ползване ще се купуват само учебните тетрадки, които са част от учебния комплект. Нови учебници и учебни комплекти за учениците от 8. до 12. клас ще бъдат предоставени за учебната 2027/2028 година.
Какви ще са ваканциите тази учебна година?
По предложение на родители и учители есенната ваканция ще е по-дълга, а пролетната няма да се слива с Великден.
Есенната ваканция на учениците ще бъде от 31 октомври до 3 ноември, пролетната – от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците – от 4 до 6 април. Това е записано в заповедта за определяне на графика на учебното време след приключилото обществено обсъждане, съобщи в края на август пресцентърът на МОН.
В проекта на график, предложен от министерството, се предвиждаше ваканция от десет последователни неучебни дни за учениците от първи до 11. клас в периода 12 април – 21 април, включително, а за дванайсетокласниците пет дни почивка – от 17 април до 21 април, включително.
В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. В процеса на обществено обсъждане надделяха становищата пролетната ваканция да не се обединява с почивните дни за великденските празници. Затова и МОН се съобрази с многобройните предложения за разделянето ѝ от Великден и я измества в дните от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците – от 4 до 6 април.
Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта бе предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари, включително) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока. След множеството становища и предложения това бе преразгледано и коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари, включително, а междусрочната се измества на 5 февруари. Това позволява и увеличаване на есенната ваканция, която ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.
Кога ще са националните външни оценявания и държавните зрелостни изпити през новата учебна година?
Датите за изпити от националните външни оценявания по български език и литература, и по математика остават, както бяха предложени в проекта на МОН – съответно 18 и 20 юни (седми клас ) и 13 и 16 юни (десети клас). За четвъртокласниците изпитът по български език и литература ще бъде на 3 юни, а този по математика – на 4 юни. Задължителните държавни зрелостни изпити и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация ще са на 21 и 23 май.
В резултат на постъпилите становища по време общественото обсъждане на проекта на график на учебното време вторият учебен срок за учениците от първи до трети клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванайсетокласниците на 15 май, а за учениците от четвърти до шести клас на 16 юни, припомня БТА.
Прегледана: 38970