Докато са били в екоминистерството: Борислав Сандов и Тома Белев получавали двойно финансиране на проекти – и от бюджета, и от Европа (документи)
Безобразията на бившия министър на околната среда и водите Борислав Сандов и неговия заместник Тома Белев, ръководещ Националния съвет по биологично разнообразие, започват да излизат наяве в поредица на Narod.bg.
Информатор от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) предостави на редакцията документи, от които става ясно как се прави двойно финансиране на проекти – едни път с пари от бюджета, и втори път с кеш от Европа.
Зад схемите стоят именно спряганите като „зелени терористи“ Сандов и Белев. „Загрижените“ за природата ни „екоактивисти“ наскоро лъснаха в гнусна издънка – двамата са подписали острел на защитените от закона диви кози в ловно стопанство „Девин“.
Според информацията убитите животни са три – две мъжки и едно женско. Единият мъжки екземпляр е трофеен и е отстрелян от германския ловец Волфганг Жорден, пристигнал в България на 5 декември 2022 г.
„За 2022 г. във връзка с утвърден от министър Борислав Сандов протокол от заседание на Междуведомствена работна група са издадени 6 разрешителни за изключения на 6 стопанства за ползване на общо 28 бр. диви кози. Разрешителните са издадени от зам.-министър Тома Белев като оправомощено лице за издаване на разрешителни за изключения за защитени видове“, потвърдиха абсурда от МОСВ.
Сега наяве излизат и финансовите схеми, по които тандемът е работил в екоминистерството.
Според документите, с които Narod.bg разполага, в периода юни-август 2022, малко преди властта да отиде в ръцете на служебния премиер Гълъб Донев след падането на кабинета „Кирил Петков“, министърът на околната среда и водите Борислав Сандов сключва няколко споразумения с научни институти и звена на БАН за възлагане на научни консултации по реда на министерско постановление №3 от 10 януари 2020 за създаване и функциониране на механизъм за възлагане и изпълнение на научни консултации от Българската академия на науките.
Особено обезпокоително е Споразумение Д-33-19 от 8 юли 2022 между МОСВ и Националния природонаучен музей (НПМ), с което на музея са възложени консултации и подпомагане на събирането, анализа и интерпретацията на данни за типове природни местообитания и видове за целите на Националната система за мониторинг на състоянието на биологичното разнообразие (НСМСБР) и политиката по опазване на биологичното разнообразие на стойност.
Забележете стойността на проекта – 4 191 940 лева!
На пръв прочит изникват няколко основателни въпроса:
1. Законосъобразно ли е сключеното споразумение?
2. За какво точно са похарчени над 4 милиона лева?
3. Кой е удостоверил, че въобще нещо е свършено?
4. Дали „съвършената работа“ не се дублира с вече финансирани от ЕС дейности?
5. Дали парите не са отишли за политическа поддържка, вместо за някаква научна работа?
От Narod.bg обещават втора част на разследването – за какви дейности са отчетени 4,2 милиона лева и дали не би следвало в интерес на всички финансирането да е публично чрез обявяване на обществена поръчка.
Прегледана: 98425