Цветан Василев остава в изгнание, отново отложиха екстрадирането му

0

- Advertisement -

Висшият съд в Белград отново отложи делото, на което трябваше да бъде изслушан банкерът Цветан Василев, във връзка с искането на властите в София той да бъде върнат в страната ни, предава БГНЕС. Заседанието трябваше да разгледа получената допълнителна информация от българските съдебни власти за екстрадирането на установилия се преди 6 г. в Сърбия бивш мажоритарен собственик на КТБ.

Говорителката на съда Татяна Тешич съобщи, че заседанието е отложено след като защитата на Цветан Василев е съобщила, че няма възможност да присъства на делото, защото има други дела“. Висшият съд в Белград насрочи за 18 юни следващото заседание по това дело.

Решението за екстрадирането на Цветан Василев продължава близо 6 години, припомня още агенцията.

Българското посолство в Белград отказа коментар по повод днешното решение на Висшия съд в сръбската столица. „Българското посолство в Сърбия не коментира, което и да е съдебно преследване“, каза Сергей Андреев, служител на дипломатическата ни мисия, пред „Инсайдър“.

Снимка: Архив Ройтерс

Припомняме, че Българското министерство на правосъдието през месец септември 2014 г. изпрати до сръбското правосъдно ведомство искане за предаването на Цветан Василев. До момента няма отговор на българската молба, защото на два пъти Апелативният съд върна делото за разглеждане на по-нисша инстанция.

В края на 2014 г. Висшият съд се произнесе за предаването на Василев и сметна, че Сърбия не трябва да го защитава, но Апелативният съд анулира това решение след жалбата на Василев. След това съдът отново призова за връщането в България на бившия банкер, но Апелативният съд и през април 2017 г. отново анулира това решение. Така се стигна до решението от 3-ти декември 2019 г., когато Висшият съд отново поиска разглеждане на искането на прокуратурата в България за екстрадирането на собственика на фалиралата банка КТБ.

Преди да бъде издадена международната заповед за арест, Цветан Василев в края на 2012 г. купува стъкларския завод в Парачин. След придобиването на завода от Василев той увеличава задълженията си 70 пъти, но това не пречи на Василев да направи дарение за фондацията на съпругата на бившия сръбски президент Драгица Николич на стойност от 1.2 млн. динари. Самият Томислав Николич призна, че съпругата му е получила дарение от Цветан Василев.

В началото на месец февруари главният прокурор Иван Гешев изпрати писма до Генералния секретариат на Съвета на Европа и до Европейския комитет по проблемите на престъпността, с които отново ги сезира за възникналите трудности по изпълнението на изпратените до сръбските власти две молби за екстрадиция на Цветан Василев. „Липсата на окончателно съдебно решение на компетентните власти на замолената държава – Република Сърбия по този конкретен случай, във връзка с водено от българските власти наказателно производство срещу българския гражданин Цв. В., поставя под съмнение ефективното приложение на Европейската конвенция по отношение на задълженията на произнасянето на замолената държава в разумен срок“, пишеше в писмото на главния прокурор. В него се напомня, че към настоящия момент са изтекли близо 5 години и 6 месеца от изпращането до сръбските власти по съответния ред на първоначалната молба, както и 4 години и 8 месеца от изпращането на допълнителната молба за екстрадиция на въпросното лице. Русия пази банкера Цветан Василев, който се укрива в Сърбия, заяви Иван Гешев след среща с български евродепутати в Брюксел преди месец.

Според бившия сръбски премиер и лидер на Нова партия Зоран Живкович „Цветан Василев финансира партията на сръбския президент Александър Вучич и политическата формация на външния министър Ивица Дачич“. „Белград отказва да предаде на България Цветан Василев, защото той финансира Сръбската прогресивна партия на Вучич и Сръбската социалистическа партия на Дачич. На Василев беше позволено да приватизира стъкларския завод в Парачин. И това не бе обикновена корупционна схема. Това бе на ръба на законното и нямаше да стане, ако нямаше закрилата на държавата“, каза още Живкович в сръбския парламент в началото на месец февруари тази година.

Прегледана: 494

Оставете отговор

Вашият електронен адрес няма да бъде публикуван.

Този уебсайт използва бисквитки за да подобри вашето пребиваване на него. Приемам Научете повече